Akcesoria do felg

Pierścienie centrujące

Pierścienie centrujące

Matryce to najdroższy element w procesie produkcji felg aluminiowych. Każdy model felgi o innym rozstawie śrub, ET i średnicy otworu centrującego wymaga oddzielnej matrycy, a przynajmniej jej części. To znacznie zwiększa koszty. Producenci radzą sobie jednak z tym problemem wytwarzając felgi w pewnym zakresie uniwersalne. O ile średnica koła czy rozstaw śrub montażowych muszą być dokładnie zachowane, o tyle pozostałe wymiary felgi pozwalają na pewne odchyłki i wykorzystanie jednej matrycy do produkcji tarcz do różnych samochodów. Dotyczy to m. in. otworu centrującego. Można go wykonać o dużej średnicy np. 73mm, dzięki czemu koło "wejdzie" na wszystkie mniejsze piasty, czyli np. 56,1mm (Honda), 57mm (Volkswagen, Audi, Seat, Skoda) czy 66,5mm (Mercedes Benz). Oczywiście w powyższym przykładzie pomijamy kwestię innego rozstawu śrub.

Pierścienie centrujące

Różnica w średnicy otworu centrującego i piasty nie pozostaje jednak bez wpływu na montaż koła i warunki jazdy. Powstały luz powoduje niecentryczny montaż felgi na piastę, co później objawia się drżeniem kierownicy, podwyższonym hałasem i szybszym zużywaniem się elementów zawieszenia. Same śruby lub nakrętki nie umożliwiają wycentrowania felgi. Nawet stopniowe przykręcanie ich na krzyż nie ułoży koła symetrycznie. Problem rozwiązuje jedynie pierścień wypełniający luz pomiędzy felgą a piastą i centrujący koło tak, aby po dokręceniu było dokładnie w osi.

Pierścienie centrujące są niezbędne do prawidłowego montażu praktycznie wszystkich felg uniwersalnych oraz przy montażu felg aluminiowych od samochodów innych marek.

Pierścienie TPI

Zachęcamy do skorzystania z produktów TPI. Oferujemy ponad 130 modeli wysokiej jakości pierścieni centrujących. Szeroki asortyment i uniwersalny kształt pozwalają na dobranie odpowiedniego rozmiaru do większości felg alu. Stosując jakościowe pierścienie centrujące zapewnisz sobie większy komfort jazdy i wydłużysz żywotność zawieszenia pojazdu.

Pierścienie centrujące

Przejechałeś się już na tanich pierścieniach centrujących ? Drgania kierownicy kosztowały Cię naprawę zawieszenia ? Nie eksperymentuj z produktami, pod którymi nikt się nie podpisuje. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wydanie zaledwie kilku zł więcej na solidne markowe pierścienie.

Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w pierścienie stalowe, to pamiętaj, że rolą pierścienia nie jest przenoszenie obciążeń podczas jazdy, a precyzyjne wycentrowanie koła na etapie montażu. Zdecydowana większość producentów felg, także wiodących europejskich, dołącza do swoich felg pierścienie kompozytowe, nie metalowe.

Asortyment pierścieni centrujących TPI

Pierścienie centrujące

Tabela rozszerzona

Cennik

Dobór pierścieni centrujących

Jakie pierścienie centrujące wybrać ?

Niniejsza strona nie jest sklepem internetowym.
Strona nie zawiera oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Podane ceny dotyczą tylko zakupów dokonanych w naszym serwisie.
Strona nie wykorzystuje plików cookies.

Pomagamy: Fundacja Viva, Otwarte Klatki